Jak vyčistit smaltovaný hrnec – Osvědčený Postup

  • Vydáno: 1 března, 2023
  • Čas k přečtení: 4 min.

Smaltované hrnce jsou skvělou volbou pro vaření, protože zůstávají rovnoměrně teplé a mají schopnost udržet teplo. Smaltované hrnce jsou oblíbené, protože jsou jednoduché na údržbu. Existuje však několik způsobů, jak je vyčistit, aby vám vydržely déle. V tomto článku se podíváme na některé z nejúčinnějších způsobů, jak vyčistit smaltovaný hrnec, a také na některé tipy a triky, jak udržet smaltované hrnce v dobrém stavu.

Představení smaltovaných hrnců

Smaltované hrnce jsou po staletí oblíbenou volbou pro vaření. Jejich silná konstrukce, vysoce odolná vůči teplotním šokům, je činí velmi univerzálními, protože je můžete použít na všech typech ohřívačů, včetně indukčních a sklokeramických. Vzhledem k tomu, že smaltované hrnce jsou často používány po dlouhou dobu, je důležité vědět, jak je nejlépe vyčistit.

Osvědčený postup pro čištění smaltovaných hrnců

Předtím, než začnete vyčišťovat smaltovaný hrnec, je důležité zjistit, zda je hrnec nový nebo starý. Nové hrnce by měly být namočeny několik hodin ve studené vodě, aby se odstranily všechny nečistoty a případné škodlivé chemikálie, které byly během výroby použity.

Pokud je hrnec starý, je důležité jej vyčistit předtím, než ho začnete používat. Nejlepším způsobem je použít směs vody a octa. Smíchejte dvě polévkové lžíce octa se čtyřmi šálky vody a nalijte směs do hrnce. Nechte směs působit asi půl hodiny, poté jej vypláchněte a opláchněte čistou teplou vodou.

Jak vyčistit smaltovaný hrnec

Když je hrnec nový nebo čištěný, můžete jej vyčistit pomocí následujících postupů:

– Nejprve odstraňte veškeré zbytky potravin. Použijte kartáč nebo houbu a jemné mycí prostředky, abyste odstranili všechny zbytky.

– Následně opláchněte hrnec horkou vodou. Můžete použít i houbu nebo kartáč, abyste odstranili veškeré zbytky potravin.

– Poté přidejte do hrnce špetku sody na pečení a jednu polévkovou lžíci citronové šťávy. Nechte směs působit asi 10 minut, poté opláchněte čistou vodou.

– Na závěr můžete hrnec vyčistit čistou bavlněnou látkou.

Všechny tyto postupy jsou účinné při čištění smaltovaných hrnců. Je důležité si uvědomit, že smaltované hrnce by se měly čistit jemně, aby se zabránilo poškození povrchu. Jakmile je hrnec čistý, můžete jej bezpečně používat.

Nejčastější chyby při čištění smaltovaného hrnce

1. Použití kovového houbičky nebo drátěnky: tato nástroje jsou příliš agresivní pro čištění smaltovaného hrnce, protože je mohou poškrábat.

2. Použití příliš drsného čisticího prostředku: smaltovaný hrnec by se měl čistit jemnými čisticími prostředky, protože silnější čisticí prostředky mohou poškrábat jeho povrch.

3. Mýtí smaltovaného hrnce v myčce: smaltovaný hrnec by měl být umýván ručně, protože myčka nádobí může poškrábat jeho povrch.

4. Použití štětce na čištění: i když se to může zdát jako dobrý nápad, štětce mohou poškrábat smaltovaný povrch. Místo toho se doporučuje používat měkkou houbičku nebo hadřík.

Často Kladené Otázky

Jak odstraním železné skvrny z smaltu?

Odstranění železných skvrn z smaltu může být obtížné. Nejjednodušším způsobem je vyčistit smaltovaný hrnec pomocí kyseliny citronové. Pro odstranění železných skvrn z smaltu je třeba připravit směs kyseliny citronové a vody v poměru 1:1. Směs se aplikuje na skvrny a nechá se působit několik hodin. Poté se směs opláchne a smaltovaný hrnec se dobře opláchne v čisté vodě.

Jak lze vyčistit starý smaltovaný hrnec?

Nejdříve očistěte vnitřek hrnce pomocí odmašťovacího prostředku nebo detergentu, který je vhodný pro smaltované předměty. Poté vyčistěte vnější část hrnce pomocí běžného tekutého mycího prostředku. Můžete také použít směs kyseliny citronové a vody v poměru 1:1. Smaltovaný hrnec je třeba důkladně opláchnout čistou vodou. Pro dosažení nejlepších výsledků můžete hrnec také potřít olivovým olejem, abyste zabránili dalším škodlivým účinkům.

Závěrem

.

Smaltované hrnce jsou oblíbenou volbou pro vaření. Jejich odolnost vůči teplotním šokům činí je velmi univerzálními. Před použitím je důležité zjistit, zda je hrnec nový nebo starý. Nové hrnce by měly být namočeny ve studené vodě. Staré hrnce by měly být vyčištěny směsí vody a octa. Použijte kartáč nebo houbu a mycí prostředky k odstranění zbytků potravin a přidejte do hrnce sůdu na pečení a citronovou šťávu. Nakonec vyčistěte hrnec čistou bavlněnou látkou. Při čištění se musíte vyhnout poškození povrchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak vyčistit konvici sodou - Skvělý Postup

Previous Post

Jak vyčistit konvici sodou – Skvělý Postup

Next Post

Co dělat když pračka smrdí plísní – Kompletní Návod

Co dělat když pračka smrdí plísní - Kompletní Návod